Folyik a viharkárok elhárítása

A legfontosabb most menteni az embereket és az értékeket - mondta Gelencsér Attila, a Somogy Megyei Védelmi Bizottság elnöke a hétvégi vihar okozta károkkal kapcsolatban. Heizler György és Szita Károly időközben tájékoztatta a sajtót a jelenlegi helyzetről.

A hétvégén és ma is többször konzultáltam a katasztrófavédelem vezetésével. Somogyban ma minden tűzoltó, polgári védelmi szakember azon dolgozik, hogy mentsék a menthetőt. Kidőlt fák, leszakadt villanyvezetékek nehezítik a közlekedést, áradások, esőzések veszélyeztetik a családok vagyonát. A legfontosabb most menteni az embereket és az értékeket. Számos helyen példátlan összefogást tapasztaltam, példás értékű, ahogy az emberek segítenek egymásnak. Jómagam a védelmi bizottság elnökeként, közgyűlési elnökként és országgyűlési képviselőként is mindent elkövetek azért, hogy a veszélyt csökkentsük, a kárt elhárítsuk és a vihar elvonulása után az élet visszatérhessen a normális mederbe - mondta Gelencsér Attila.

Házakra dőltek a fák

 

Kaposvár polgármestere sajtótájékoztatóján elmondta, hogy vasárnap éjjel több mint harmincan dolgoztak a károk enyhítésén és elhárításán, a városban sikerült elérni, hogy mindössze egyetlen házat veszélyeztet a víz. A további védekezés mellett folyik a károk felmérése. Kaposváron 10 vízfolyásnak 34,4 kilométer hosszú belterületi szakasza van, ebből a Kapos folyó 7,3 kilométernyi. A hétvégén 93 milliméter csapadék esett, és olykor 90km/óra körüli szél fújt. Az összehangolt munkának köszönhetően azonban sikerült megvédeni a lakóházakat. A 2005-ös árvízhez képest 80-90 százalékban telített a Kapos medre - tette hozzá Szita Károly.

A védekezés eredményeit megerősítette Heizler György ezredes is, aki elmondta, hogy a lakóházakat és melléképületeket sikerült megvédeniük, de a kerteket sajnos nem tudják megmenteni. A folyamatos esőzés következtében a talaj felázott, amihez viharos szél társult, ennek következtében fák dőltek az utakra, vasúti és közellátási villanyvezetékekre Siófok környékén, valamint a Fonyód - Balatonmária közötti szakaszon. Az erős szél miatt a Balaton elöntötte Balatonfenyves, Balatonmária mélyebben fekvő part menti utcáit és haltetemeket sodort parta, melyek összegyűjtése jelenleg is folyik.

Szita Károly és Heizler György

 

Néhány helyen olyan súlyosan károsodtak az épületek, hogy a lakókat ki kellett telepíteni. Somogyszentpálon épületre dőlt fa, a bent lakó 6 felnőtt és 4 gyermek elhelyezéséről a helyi polgármester gondoskodott, sérülés nem történt. Jutában egy kétszintes lakóépületről a szél a héjazatott lefújta. Az épület statikailag nem sérült, a lakók (6 fő) bent maradtak, a tető fóliázását az önkormányzat megoldotta. Csökölyben egy lakóház külső fala 10 m hosszan kidőlt. A benne lakó mozgássérült személyt a szomszédok fogadták be. Balatonöszödön a Kormányüdülő étterem tető héjazatát 500 m2-en bontotta meg a szél. Andocson egy tömésház várhatóan össze fog dőlni - tájékoztatott a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője.

A tegnap délutáni órákban a patakok telítődtek vízzel így Somogyban 15 helyen a kiöntés ellen kellett védekezni. Jelenleg a megye tavainak gátrendszerét vizsgálják a szakemberek, s amennyiben adott lesz a lehetőség, akkor tervszerű leeresztéssel csökkentik a tavak vízszintjét.

Berzencén a vasúti töltés átvágásával sikerült a vizet egy rétre vezetni, így a lakóházak nincsenek veszélyben. Kaposszerdahelyen homokzsákokkal védték a veszélyeztetett lakóházakat, illetve a focipályára vezették a víz egy részét. Barcson, Potonyban homokzsákokkal védekeznek. Andocson és Mernyén a víz elvezetésével, Drávaszentesen gát átvágásával, Tabon homokzsákokkal védték meg a veszélyeztetett lakóházakat. Kaposváron a Kaposba befolyó víz, valamint az esőzés miatt az éjszakai órákban a folyó oldalági zsilipjeinek lezárására intézkedtek és felkészültek a befolyó víz szivattyúkkal történő átemelésére. Ezzel egyidejűleg a város vízellátása érdekében megtörtént a Szigetvári utcai vízmű és a Kaposhomoki gépház bevédése homokzsákokkal.

Folyik a kárenyhítés

 

Árvíz illetve belvízi védekezések folynak a következő településeken: Berzence, Lulla, Kaposvár, Potony, Barcs, Nagybajom, Somogytarnóca, Csurgó, Tab, Andocs, Homokszentgyörgy, Mernye, Rinyaújlak, Kaposszerdahely, Csurgó.

A Dráva mentén nem kell tartani különösebb árvíztől, inkább a Rinyák lassú folyása miatti telítődés okozhat gondot - tette még hozzá Heizler György.


Kraft Róbert
Somogy Megye Online







Megyei elnökök Programajánló
<< 2012 Május >>
H K Sze Cs P Szo V
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Somogy megye hírei

MÖOSZ hírei

Belföldi hírek

Partnereink